Założeniem programu „Kreatywny człowiek - radość tworzenia” było wzbudzanie zainteresowań plastycznych młodzieży, rozwijanie ich zdolności oraz konstruktywne spędzanie wolnego czasu. Z terapeutycznego zaś punktu widzenia jest to możliwość redukcji napięć emocjonalnych poprzez konstruktywną ekspresję.
Zajęcia te pomagają uzewnętrznić emocje, pragnienia, dążenia i myśli. Są formą komunikacji z samym sobą i z innymi ludźmi. W trakcie zajęć możliwa staje się zmiana sposobu odbioru otaczającej rzeczywistości. Dzięki niej uczestnik zajęć zaczyna nabierać dystansu w stosunku do własnych, niekiedy trudnych przeżyć, uczuć i doświadczeń. Może kształtować i rozwijać inteligencję emocjonalną, a szczególnie takie jej aspekty, jak identyfikowanie własnych stanów emocjonalnych oraz wyrażanie ich w społecznie akceptowany, nieraniący innych sposób. Ponadto program ten wzmacnia przekonanie, iż można bez poczucia winy i lęku przed karą przyznać się do przeżywania buntu, cierpienia i wielu innych negatywnych emocji.
Program dobrej praktyki pt: "Wolontariat jako sposób na podejmowanie działań resocjalizacyjnych" powstał na potrzeby resocjalizacyjne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu w ramach realizacji projektu wewnętrznego Wychowanie przez modelowanie.
Teatr Resocjalizacyjny to program rozwoju uczestnika poprzez działania teatralne i parateatralne. Praca warsztatów jest pracą wielowarstwową. Pracujemy nad kilkoma blokami ćwiczeń. W pierwszej kolejności koncentrujemy się nad rozwojem i wzmacnianiem procesów poznawczych m.in. pamięci, koncentracji i uwagi.