Get Adobe Flash player
Kalendarium
MOW w Podzamczu
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
8867114

Your IP: 100.24.122.228
Server Time: 2019-10-24 03:39:15

Czytaj więcej...

19 i 20 października br. odwiedziliśmy po raz ostatni UJK Kielce w ramach projektu " Każdy może zostać naukowcem 2". Zajęcia odbywały się w dwóch różnych grupach z panią dr E.Buchcic, która na co dzień jest wykładowcą Instytutu Biologii. Zajęcia były poświęcone ochronie środowiska oraz temu co mu zagraża czyli odpadom. Warsztaty z młodzieżą miały na celu uświadomić jak duży jest problem z odpadami, w jaki sposób powinniśmy segregować, magazynować odpady aby dbać o środowisko. Pani dr przedstawiła rozwiązania, które można zastosować, aby przyczynić się do dbania o środowisko naturalne. Poprzez kilka czynności każdy może mieć swój wkład w pomoc dla naszej  ziemi. Zajęcia były interesujące wychowankowie nabyli wiele nowych umiejętności i mieli możliwość pogłębienia wiedzy ekologicznej. Zostali zmotywowani do oszczędzania wody, segregacji śmieci, oszczędzania energii. 

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

16 października z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji  obchodzimy  Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.  Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Jak przekonują organizatorzy akcji, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2- lub 3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety obecnie tylko w trakcie co piątego poza szpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. W ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca w całej Europie organizowane są pokazy prawidłowej resuscytacji. W związku z tym dniem 18.10.2019 r. po raz kolejny gościliśmy w naszym Ośrodku Pana Huberta Szczechlę prezesa WOPR Kielce, ratownika medycznego , który przeprowadził zajęcia dla wychowanków PMOW Podzamcze z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pan Hubert przypomniał jakie są zasady udzielania takiej pomocy,że należy upewnić się, że działamy w bezpiecznych warunkach, sprawdzić, czy poszkodowany reaguje i zawołać o pomoc. Następnie odbył się pokaz reanimacji na fantomach. Wychowankowie mieli możliwość ćwiczyć umiejętności prawidłowego uciskania klatki piersiowej oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłych zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu człowieka. Zajęcia cieszyły się duzym zainteresowaniem, wychowankowie chętnie się zgłaszali do ćwiczeń resuscytacji na fantomie.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

To cytat, który przyświecał organizatorom konkursu "Znam regulamin wychowanka", w którym uczestniczyli licznie wychowankowie naszego Ośrodka.

Celem konkursu było utrwalenie Regulaminu Wychowanka PMOW Podzamcze, a także zwrócenie uwagi naszych podopiecznych na to, iż świat zupełnie pozbawiony reguł zachowania byłby bardzo nieuporządkowany i niebezpieczny… Dzięki regulaminom każdy wie, co powinien robić, żeby działać jak najlepiej i nie wchodzić innym w drogę. Mimo, że regulamin wydaje się ograniczać naszą swobodę, tak naprawdę umożliwia nam sprawne życie! 

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

W dniu 16 października odbyło się drugie spotkania w ramach warsztatów teatralnych "Wczytuję sztukę". W czasie spotkania  uczniowie naszej szkoły zaprezentowali fragment „Dziadów. Część II” Adama Mickiewicza.  Planowali i ćwiczyli swoje role pod okiem pana reżyser Teatru Lalki i Aktora Kubuś Przemysława Żmiejko i aktorki  Agaty Sabat.  Trzeba przyznać, że świetnie radzili sobie z tym wyjątkowym, trudnym,  zarówno w interpretacji, jak i w odbiorze,  dziełem.  Nad realizacją projektu czuwali opiekunowie.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

W ramach wprowadzonej w placówce innowacji pedagogicznej „Filmoterapia. Magia filmowych emocji” członkowie koła „FilMOWcy” wzięli udział w pierwszym w tym roku spotkaniu zorganizowanym w kinie „Moskwa” w Kielcach w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i społecznej „KinoSzkoła”. W zajęciach z projekcją filmu wzięło udział 6 osób. Tym razem obejrzeliśmy film pt. „Jestem najlepsza. Ja, Tonya”. Przed filmem wychowankowie i wychowanki wzięli udział w zajęciach oraz dyskusji. Nasi podopieczni dowiedzieli się, że dokonujemy wyborów życiowych na podstawie naszej hierarchii wartości oraz tego, że ludzie mają różne wartości. Było to świetne wprowadzenie do filmu opowiadającego prawdziwą historię amerykańskiej łyżwiarki Toni Harding, urodzonej w rodzinie robotniczej, będącej ofiarą chorobliwie ambitnej matki. Jej wielką karierę przerwał w 1994 roku skandal związany z napaścią na jej rywalkę, Nancy Kerrigan. Film ukazuje ciekawą i zarazem smutną historię, która zmusza do refleksji na temat wartości, wychowania, skutków przemocy. Wyjazd był bardzo udany. Kolejne spotkanie w kinie już za miesiąc.

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

16 października 2019r. w naszej placówce odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wychowankowie przygotowali się z zaangażowaniem do swoich ról tzn. Kamil Cieślik, Paweł Cichowlas, Piotr Borowiecki, Patryk Górnikowski, Jesica Calicchio, Laura Socha, Julia Żurawska, Mateusz Kręcichwost, Kamil Zięba, Wiktor Marek. Wykonali również kolorową dekorację na tą okazję.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Podczas tegorocznych obchodów 40. Światowego Dnia Żywności jako wolontariusze Banku Żywności w Kielcach uczestniczyliśmy w spotkaniu, które poprowadzili dla młodzieży naszego Ośrodka Anna Mazur i Paweł Ćwik na temat niemarnowania żywności.

Światowy Dzień Żywności to ustanowione w 1979 roku przez ONZ święto mające na celu przybliżanie tematu globalnych problemów żywnościowych, w tym walki z głodem
i niedożywieniem. Banki Żywności zachęcają do tego, aby szanować jedzenie. Okazuje się , że marnujemy żywność na potęgę – aż 1/3 produkowanego jedzenia kończy swoje życie na śmietniku, czyli to biliony litrów straconej wody i ogromne ilości zmarnowanej energii. Szacuje się, że wyrzucając kilogram ziemniaków marnujemy 300 litrów wody. Już jedna kanapka z serem, która zamiast do żołądka trafi na wysypisko, to 90 litrów zmarnowanej wody. Na podsumowanie odbył się poczęstunek koktajlu bananowego, który przygotowali wychowankowie naszej placówki z produktów dostarczonych przez Bank Żywności w Kielcach.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Wychowankowie PMOW w Podzamczu uczestniczyli w  pierwszym spotkaniu w ramach projektu "Wczytuję sztukę-warsztaty teatralne".

Miał on na celu zainteresować młodzież klasyką literatury polskiej i światowej, ukazać im szerokie możliwości interpretacyjne, a także ukazać ich aktualność.

Spośród zaproponowanej listy uczniowie wybrali dramat Adama Mickiewicza pt.  "Dziady cz. II". W tych trudnych działaniach wspierali nas: dr hab. Krzysztof Jaworski, reżyser Przemysław Żmiejko oraz aktorka Agata Sobota. Na spotkaniu pojawił się gościnnie aktor telewizyjny i filmowy - Marcel Sabat – odtwórca roli Zośki w „Kamieniach na szaniec”. Prowadzący warsztaty zapoznali młodzież z kontekstem powstawania dramatów, terminologią teatralną oraz praktycznymi elementami pracy nad sztuką i spektaklem. W trakcie trzygodzinnych warsztatów uczestnicy najpierw czytali tekst "na biało", aby potem "rzucać" pierwsze pomysły interpretacyjne i wgłębiać się w interpretację sceniczną tekstu.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

14 października 2019 roku nasz Ośrodek odwiedziła grupa artystyczno-edukacyjna "Bazyl Cogito" ze spektaklem pt.: „Poszukiwacze skarbów”. Nasi goście, Panowie Grzegorz i Paweł w stylizowanych przebraniach przybliżyli wychowankom kulturę Egiptu. Mogliśmy usłyszeć ciekawe wątki dotyczące faraonów, historii powstawania budowli, tradycyjnych symboli, czy pochówku władców. Aktorzy opowiadali również o życiu starożytnych Egipcjan, pokazywali rekwizyty zabytków architektury - majestatyczne piramidy i pałace. To była bardzo ciekawa lekcja nie tylko geografii, ale też historii, poparta fotografiami i własnymi przeżyciami osób, które zwiedziły dolinę Nilu.

Czytaj więcej...Czytaj więcej...Czytaj więcej...

Serdeczne podziękowanie dla grupy teatralnej z Krakowa.

Czytaj więcej...

Wychowankowie PMOW w Podzamczu zakwalifikowali się do udziału w projekcie z zakresu edukacji teatralnej „Wczytuję Sztukę- warsztaty teatralne” zainicjowanym przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Projekt skierowany jest do szkół województwa świętokrzyskiego i obejmuje uczniów w wieku od 14 do 19 lat.
Celem jest zachęcenie młodzieży do aktywnego odkrywania literatury oraz przybliżenie im specyfiki teatralnej pracy nad tekstem.

Czytaj więcej...

Realizowane Projekty Unii Europejskiej

Czas na lepsze jutr...

Projekt skierowany jest do: Uczniów z klas I,II,III Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu Chęcińskim oraz uczniów klas I, II, III  Gimnazjum Specjalnego nr 2 w Młodzieżowym...

ARS, czyli jak dbać ...

Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu po raz trzeci przystąpił do projektu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” – nowoczesna edukacja dla młodzieży ponadgimnazjalnej z zakresu profilaktyki uzależnień.  Starając się wesprzeć...

Czas na lepsze jutro

Okres realizacji projektu: od 03.09.2012r do 31.07.2014r Projekt skierowany jest do uczniów z klas I, II, III Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu Chęcińskim oraz uczniów...

012
San Damiano Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień
          
Urząd Gminy Chęciny
 
          
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
 
          
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach
          
Teatr im. S.Żeromskiego w Kielcach
          
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach
     
Artmedik Szptal Specjalistyczny w Jędrzejowie
          
Dom Pomocy Społecznej
 
          
Muzeum Wsi Kieleckiej