Get Adobe Flash player
Kalendarium
MOW w Podzamczu
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
13031560

Your IP: 3.237.200.21
Server Time: 2020-09-20 18:05:51

SZTUKA jest cudownym zaklęciem...
Jak czarodziejska fujarka potrafi nas od złego uwolnić.
    Nikos Kazantzakis

NASZE KOLEJNE WARSZTATY LEPIENIA W GLINIE       W dniu 17 lutego  2016 roku uczniowie klasy III Gimnazjum pod opieką wychowawczyni klasy Pani Jolanty Dziewięckiej uczestniczyli w kolejnych  warsztatach  ceramicznych,  prowadzonych przez Panią Marzenę Smolińską z Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.    

       Tym razem uczniowie mieli możliwość sami wybrać temat warsztatów. Po krótkiej dyskusji wspólnie wybraliśmy  temat pt. „ Kula”.  Inspiracją  wyboru tematu stała się lekcja matematyki na której poruszany  był temat brył obrotowych. Jak wiemy wiele różnych symboli występujących w sztuce opiera się właśnie na kuli. To przecież najczęściej okrąg i kula wyrażają doskonałość, gdyż każdy punkt tworzący koło jest tak samo oddalony od środka, równocześnie można w nich zamknąć ("wpisać") wszystkie inne figury lub je z nich otrzymać ("opisać").  W kulturze ludzi - kula stała się symbolem świata zawierającego w sobie byt i rzeczy, a zarazem bryłą, z której wszytko powstało. Z dziejów historycznych wiemy, że  kulę utożsamiano z wszechobecnym Bogiem-Stwórcą.

       Figura jaką jest koło również nie ma początku, ani końca, jest linią "wynikającą" i "powracającą" do samej siebie, przez co wyraża w wierzeniach - wieczność i nieskończoność, ilustrując zarazem najwyższe prawo przyrody tj. cykl następujących po sobie narodzin i śmierci. Z jednej strony jest to więc znak nadziei, ale także i przemijania.
W wielu kulturach koło symbolizowało słońce i bóstwa solarne, przejmując tym samym znaczenie figury nadrzędnej.
Na  Naszych warsztatach kula występowała w postaci pięknych glinianych świeczników  o ciekawych i niepowtarzalnych ażurowych wzorach. Nasze prace wykonywaliśmy techniką ręczną z gliny szamotowej. Po wyschnięciu oraz wypaleniu w piecu wykonane przez nas gliniane świeczniki będą szkliwione i zdobione. Pikanterii dodaje fakt, że każdy ze świeczników  będzie dekorowany ręcznie, a po ponownym wypaleniu w piecu naniesione kolory będą niezmywalne. Cały świecznik będzie nie tylko wyjątkowym i oryginalnym upominkiem ale również wspaniałym  elementem wyposażenia wnętrza dodającym stylu i uroku. Gliniane wytwory naszej wyobraźni staną się widzialną pamiątką zaangażowania i różnorodności naszych pomysłów.

     Dodać należy, że podczas warsztatów praca w rękach wrzała, powstawały gliniane arcydzieła, a sukcesy w lepieniu niezwykle cieszyły uczniów jak i wychowawczynię. Warsztaty te z pewnością przyczyniły się do samorealizacji uczniów i realizacji swoich pomysłów.

Tą drogą pragniemy złożyć wyrazy wdzięczności i  podziękowania dla Pani Marzeny Smolińskiej za poprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów dla naszych uczniów.


NASZE KOLEJNE WARSZTATY LEPIENIA W GLINIENASZE KOLEJNE WARSZTATY LEPIENIA W GLINIE

 

Realizowane Projekty Unii Europejskiej

Czas na lepsze jutr...

Projekt skierowany jest do: Uczniów z klas I,II,III Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu Chęcińskim oraz uczniów klas I, II, III  Gimnazjum Specjalnego nr 2 w Młodzieżowym...

ARS, czyli jak dbać ...

Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu po raz trzeci przystąpił do projektu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” – nowoczesna edukacja dla młodzieży ponadgimnazjalnej z zakresu profilaktyki uzależnień.  Starając się wesprzeć...

Czas na lepsze jutro

Okres realizacji projektu: od 03.09.2012r do 31.07.2014r Projekt skierowany jest do uczniów z klas I, II, III Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu Chęcińskim oraz uczniów...

012
San Damiano Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień
          
Urząd Gminy Chęciny
 
          
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
 
          
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach
          
Teatr im. S.Żeromskiego w Kielcach
          
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach
     
Artmedik Szptal Specjalistyczny w Jędrzejowie
          
Dom Pomocy Społecznej
 
          
Muzeum Wsi Kieleckiej