Get Adobe Flash player
Kalendarium
MOW w Podzamczu
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
13065173

Your IP: 34.205.93.2
Server Time: 2020-09-27 11:43:12

Spektakl teatralny W kulturze polskiej Gęś to wyjątkowo dziwny ptak który uruchamia bardzo różne skojarzenia. Z jednej strony bywa synonimem głupoty (głupia gęś, gąska), z drugiej – wyniosłości, kogoś, kto się panoszy i nie baczy na nic i na nikogo (szarogęsi). Któż z nas nie widział Gęsi przechadzającej się beztrosko po wiejskim podwórku? Długaśna szyja, śmieszne, kłapiaste stopy - Gęś jak to Gęś. Ale czy tak naprawdę Ją znamy?

Czy zastanawialiście się kiedyś, co w takiej Gęsi siedzi? O czym myśli? O czym marzy? Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymali uczniowie klasy III Gimnazjum wraz z wychowawczynią Panią Jolantą Dziewięcką którzy w dniu 12 lutego 2016 r. w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach uczestniczyli w spektaklu teatralnym sztuki Marty Gusniowskiej  " A niech to Gęś kopnie".
Główna bohaterka a właściwie antybohaterka Gęś - cierpi na depresję, jest brzydka, chuda, nikt jej nie lubi, jedyne, co ma to wielki smutek, jest więc samotna, bytuje poza drobiowym społeczeństwem gospodarstwa, czyli kurami i kogutem. Gęś Guśniowskiej  jest także poetką. Bliżej jej co prawda do częstochowskich rymów niźli poezji wysokiej i wysublimowanej, a jednak nie jest taką zwykłą gęsią. Cierpi m. in. na bezsenność, dzięki czemu uratowała swoje przyjaciółki kury przed lisem, który chciał je wykraść z kurnika.
W tej sztuce wszystko postawione jest na głowie, autorka nie dba o realizm.     To Gęś chce zmusić Lisa do zjedzenia jej, by skończyć z sensem życie bez sensu.  Ona, melancholijna poetka, rwąca z siebie pióra, by mieć czym pisać, nurzająca się w cierpieniu. Lis odmawia jednak takiej kolacji i postanawia wcisnąć gadatliwą, natrętną Gęś Wilkowi.
Przygody, jakie przeżywają po drodze do domu Wilka zbliżają tę parę do siebie i znowu wbrew logice i temu co wiemy o zwierzętach, rodzi się między nimi uczucie.
Reżyser Robert Drobniuch stworzył spektakl, tak jak kino drogi. Widzowie wędrują wraz z głównymi bohaterami przez tę historię, na ich oczach otwierają się karty książki, powstają i znikają dekoracje. Niemal każda scena wykorzystuje inną formę teatralną. Każda kolejna odsłona zaskakuje widza i budzi ciekawość, co będzie w następnej?  Ta historia jest opowiedziana w sposób wyjątkowy.
Czy Gęś odnajdzie swoje szczęście? Czy uśmiech na powrót zagości na jej dziobie?  dowiecie się wybierając się na spektakl. Tekst i forma mogą zachwycić nawet najbardziej dorosłych widzów.

Realizowane Projekty Unii Europejskiej

Czas na lepsze jutr...

Projekt skierowany jest do: Uczniów z klas I,II,III Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu Chęcińskim oraz uczniów klas I, II, III  Gimnazjum Specjalnego nr 2 w Młodzieżowym...

ARS, czyli jak dbać ...

Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu po raz trzeci przystąpił do projektu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” – nowoczesna edukacja dla młodzieży ponadgimnazjalnej z zakresu profilaktyki uzależnień.  Starając się wesprzeć...

Czas na lepsze jutro

Okres realizacji projektu: od 03.09.2012r do 31.07.2014r Projekt skierowany jest do uczniów z klas I, II, III Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu Chęcińskim oraz uczniów...

012
San Damiano Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień
          
Urząd Gminy Chęciny
 
          
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
 
          
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach
          
Teatr im. S.Żeromskiego w Kielcach
          
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach
     
Artmedik Szptal Specjalistyczny w Jędrzejowie
          
Dom Pomocy Społecznej
 
          
Muzeum Wsi Kieleckiej