Get Adobe Flash player
Kalendarium
MOW w Podzamczu
Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
10463160

Your IP: 3.229.118.253
Server Time: 2020-02-28 20:53:01

Bliżej historii - na planie filmowym pt. – „Żołnierze Wyklęci” W dniu 21 grudnia 2015 r. w skansenie wsi kieleckiej w miejscowości Tokarnia pod opieką Pani : Jolanty Dziewięckiej -  Nasi uczniowie : Paweł Wojciechowski , Myszor Sedryk, Maciej Korbecki oraz nasza wychowawczyni, wcieliliśmy się w rolę statystów w powstającej produkcji filmowej pod roboczą nazwą „Żołnierze Wyklęci”.
„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. Przez całe lata PRL-u nazywano Ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako „faszystów”, czy „bandy reakcyjne z pod znaku NSZ”.

W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”.
Kręcone sceny w których uczestniczyliśmy przedstawiały pokazowe apele UB i NKWD skierowane do mieszkańców wsi polskiej gdzie głównym atrybutem pokazowym były ciała pomordowanych żołnierzy wyklętych  - nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili.
Na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku , dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie od 2011r.  Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego i  niepodległościowego podziemia, gdyż tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Nasze odgrywane role będziemy mogli obejrzeć na "dużym ekranie" w 2016 r.
Bliżej historii - na planie filmowym pt. – „Żołnierze Wyklęci” Bliżej historii - na planie filmowym pt. – „Żołnierze Wyklęci” Bliżej historii - na planie filmowym pt. – „Żołnierze Wyklęci” Bliżej historii - na planie filmowym pt. – „Żołnierze Wyklęci”

Realizowane Projekty Unii Europejskiej

Czas na lepsze jutr...

Projekt skierowany jest do: Uczniów z klas I,II,III Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu Chęcińskim oraz uczniów klas I, II, III  Gimnazjum Specjalnego nr 2 w Młodzieżowym...

ARS, czyli jak dbać ...

Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu po raz trzeci przystąpił do projektu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” – nowoczesna edukacja dla młodzieży ponadgimnazjalnej z zakresu profilaktyki uzależnień.  Starając się wesprzeć...

Czas na lepsze jutro

Okres realizacji projektu: od 03.09.2012r do 31.07.2014r Projekt skierowany jest do uczniów z klas I, II, III Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu Chęcińskim oraz uczniów...

012
San Damiano Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień
          
Urząd Gminy Chęciny
 
          
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
 
          
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach
          
Teatr im. S.Żeromskiego w Kielcach
          
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach
     
Artmedik Szptal Specjalistyczny w Jędrzejowie
          
Dom Pomocy Społecznej
 
          
Muzeum Wsi Kieleckiej